Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare-cumparare cu uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare-cumparare cu uzufruct viager

Buna ziua, as avea o intrebare in legatura cu acest subiect.
Parintii mei au facu acte vanzare cumparare cu uzufruct viager insa fara ca acest lucru sa fie adus la cunostinta surorii mele. Acum aceasta ma ameninta ca ma da in judecata in urma incheierii acestui act. Ea nu vrea nicio despagubire ci sa anuleze actul.
Poate sa faca acest lucru?
Va multumesc
Nu poate desfiinta actul, poate sa demonstreze ca este o donatie deghizata si - la dezbaterea succesiunii sa ceara reductiunea acestei donatii pana la cota parte de mostenire ce vi se cuvine, urmand ca dvs sa fiti obligata sa ii platiti - valoarea cotei ce i se cuvine.
sora dvs nu are nicio sansa sa obtina anularae actului, parintii dvs ca proprietari puteau sa vanda oricui doreau.
Un proces privind constatarea nulitatii absolute a unui act autentic este f. dificil.Teoretic, poate cere nulitatea absoluta , insa numai dupa decesul parintilor.