Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... o rugaminte
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

o rugaminte

domnilor am si eu o rugaminte la dumneavoastra...acum 2 ani si 8 luni am avut un accident in care am lovit 4 masini(care erau parcate) fiind sub influenta alcoolului...acum dupa 2 ani mi`a venit de la astra de platit peste 1 miliard din care 110 milioane este doar dobanda la sumele care au fost platite catre cei care au avut masinile avariate de mine...nu sunt salariat,nu am nici un fel de bun pe numele meu...ce as putea sa fac?cum ma sfatuiti si pe mine?va multumesc frumos si astept cateva raspunsuri sau o posibila solutionare....multumesc anticipat
Nu aţi avut asigurarea obligatorie de răspundere civilă la maşină? Asigurătorul nu a fost obligat în solidar la plata despăgubirilor?
Presupun ca asiguratorul mentionat, a platit toate daunele RCA, insa s-a constatat ca ati provocat daunele in mod intentionat.Nu ati dat curs somatiei de plata, iar acum se apropie termenul de prescriptie si aveti de plata regresul.
Probabil ca nu erati numai sub influienta alcoolului ci si in stare de ebrietate cu alcoolemie peste 0,80 la mie si atunci chiar daca aveati polita RCA valabila nu beneficiati de ajutorul acesteia si va trebui sa suportati consecintele. Regretabil dar asta este adevarul. Mergeti la asiguratorul respectiv( cel care v-a trimis bucuria ) si vedeti modalitatea de plata.