Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda si permis retinut
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda si permis retinut

contestarea unei amenzi rutiere ca urmare a neacordarii prioritatii de trecere a unui pieton prin loc semnalizat
Desi nu ati pus intrebarea referitoare la subiectul dvs., presupun ca doriti sa stiti care este procedura in situatia aplicarii unei amenzi contraventionale rutiere.
Astfel:
Formulati plangere contraventionala in termen de 15 zile de la comunicarea procesului-verbal de contraventie.
Plangerea se depune la instanta in a carei raza teritoriala s-a constatat contraventia.
Dupa depunerea plangerii contraventionale mergeti la serviciul politiei rutiere cu certificatul de grefa eliberat de aceeasi instanta si va puteti recupera permisul de conducere.
Plangerea suspenda executarea amenzilor si a sanctiunilor contraventionale complementare de la data inregistrarii acesteia pana la data pronuntarii hotararii judecatoresti.
Hotararea judecatoreasca prin care judecatoria solutioneaza plangerea este definitiva si irevocabila.
In termen de 15 zile de la data pronuntarii hotararii judecatoresti prin care instanta a respins plangerea impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, contravenientul este obligat sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta pentru a preda permisul de conducere.
in primul rand, daca ati semnat procesul-verbal, sansele de castig in caz de contestare scad dramatic.
daca nu l-ati semnat, se schimba problema. daca aveti un martor sau doi sunt sanse de castig.
buna;am facut o plangere contraventionala si mi s-a admis;insa au fost doua art la care am fost incadrat,unul din el nu a fost anulat art.128 HG 1391/2001
a-si dori sa stiu daca mai este valabila =jumatate din amenda/48 ore lucratoare
Cand? de la data comunicarii solutionarii sau de la data hot. Definitive
Multumesc