Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa judiciara de timbru pentru o cerere ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa judiciara de timbru pentru o cerere reconventionala

Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti -tot caut in codul civil si legea 146/1997 si nu sunt lamurita.:
1.O cerere reconventionala se taxeaza-se percepe taxa judiciara de timbru si
pentru ea?Separat de cererea principala?
2.O cerere de chemare in judecata a altei persoane se timbreaza?El devine intervenient in interes propriu.Si daca se taxeaza cine achita,ca el e introdus fortat.Multumesc.
Este citata in continuare chiar daca a fost la interogatoriu personal.Mi-ati fost de mare ajutor.Acum am inteles.Totul era cu calitatea de parat-reclamant reconventional.Multumesc.Dar lucrurile nu s-au oprit aici.Acest proces a fost suspendat la cererea acestui parat-reclamant reconventional in baza art 244,a,cpc.Si a deschis un altul si altul.Primul impotriva matusii(declararea unei simulatii) si al doilea impotriva mea si a matusii.(de anulare act vc).Toate actiunile ei vizeaza acelasi imobil.La termenul trecut la ultimul proces,aceasta persoana a cerut intrunirea pricinilor,mai precis procesul cel suspendat cu ultimul cel de anulare act.Stiu ca cererea de repunere pe rol se taxeaza cu 50%din taxa initiala.In cazul cererii ei de intrunire a pricinilor nu trebuie sa faca in prealabil o cerere de repunere pe rol care s-o achite?Poate se linisteste.Mentionez ca taxa este undeva in jur de 8000 ron.Si mai mentionez: cererea reconventionala n-a fost timbrata. Multumesc
teslovan florentina, utilizator