Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua! In luna decembrie am mostenit un apartament si o masina.In apartament locuieste bunica din partea mamei,mama decedand.Bunica nu ne-a permis nici sa intram in casa ,nici actele casei si masinii nu ni le-a dat si nici acum nu ne da drumul la usa,spunandu-ne s-o dam in judecata.
Ne-am facut buletin pe acea adresa,intrebarea este daca avem dreptul sa locuim si noi in acel apartament?
Mentionez ca apartamentul este 1/2 al meu si 1/2 fratelui meu ,avem certificat de mostenitor,iar bunica nu are nimic prevazut cu mama,doar mutatie pe aceea adresa.Multumesc.
Da .
Aveti si alte intrebari.
Multumesc pentru raspuns.
Deci saptamana viitoare trebuie sa ridic buletinul.Dupa ce-l iau merg acasa si daca nu vrea bunica sa deschida usa ,ce fac?
Va trebui sa o dati in judecata.
Sunteti coproprietarul de drept al acelui imobil. Puteti merge cu politistul de proximitate, puteti sparge usa/yala... aveti dreptul chiar sa o evacuati silit din imobil, prin intermediul executorului judecatoresc.
Sau sa chemati politia sa incercati sa intrati in apartament, dar daca va fi scandal aceasta nu va interveni ci numai va asista la discutii si va prevenii eventualele violente din partea partilor .