avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1022 soluții astăzi

Joi, 6 februarie, are loc evenimentul: AI Act: De la reglementare la implementare - Ghid practic de conformare pentru companii. Participă →

Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... proces verbal de amenda de la itm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

proces verbal de amenda de la itm

Buna seara, am si eu o intrebare.La o societate vine un control de la itm, distribuie niste formulare la angajati, nu face precizari si nici nu consemneaza nimic in Registrul Unic de Control, NU mai verifica nimic, nu lasa invitatie pentru reprezentanti societatii, si dupa o zii administratorul primeste amenda 9000 pentru neincheierea contract de munca pentru 3 angajate. Pot sa castig pe nulitate absoluta a procesului verbal?
Daca cei veniti in control nu au verificat t daca sunt contractele si nu sunt inregistrate?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:10, 25 Martie 2011
De verificat, pot verifica in REVISAL ... folosind baza de date existenta la nivel national.

Puteti contesta in instanta, facand dovada existentei si transmiterii prin REVISAL a celor 3 c.i.m.
Ca au facut control numai pentru depistarea personalului fara documente de angajare nu ma mira. Ma mira ca nu au consemnat in registrul unic de control si nu au intocmit proces verbal de constatare. Parca nu-mi vine a crede ca au uitat de astea.
Procesul-verbal sigur l-au incheiat , altfel nu puteau sanctiona angajatorul ...cred ca ne trebuie mai multe detalii despre aceasta situatie ...
procesul verbal de constatatre si sanctionare a contraventiilor a fost incheiat a doua zii la sediul itm la ara 9.30 dim. Nu au lasat invitatie pt . administrator si au sanctionat
Ati inteles bine. Angajatorul a fost sanctionat cu art. 276 alin 1 lit e adica nu a incheiat in forma scrisa contractul de munca amenda 3000x3 pers., ori daca au verificat in revisal ar fi trebuit sa sanctioneze conform HG 161/2006 adica pt. neinregistrarea contractului de munca de angajatoramenda 1500x3 pes.INtrebarea pot castiga in instanta.

Alte discuții în legătură

Contract de munca zugravu catalin zugravu catalin Detin un magazin intro comuna, cu un singur angajat din martie 2010.De ceva vreme vanzatoarea se simtea tot mai rau datorita sarcinii si imi lipsea de la ... (vezi toată discuția)
Inregistrare c.i.m DAVULCU DAVULCU ARE VOIE INSPECTORUL ITM SA INREGISTREZE UN C.I.M DUPA 10 ZILE? (vezi toată discuția)
Amenda itm otto2007 otto2007 Buna ziua, Am avut un control ITM pe 7 Martie 2014 la un stand in cadrul unui targ organizat cu ocazia Martisorului. Acolo am avut o vanzatoare careia I-am ... (vezi toată discuția)