Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... promisiunea de vanzare/cumparare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

promisiunea de vanzare/cumparare

Am vrut sa cumpar un apartament, am negociat un antecontract cu vanzatorul, dar la notar mi s-a inmanat inca un document, suplimentar, prin care urma sa-mi dau acordul de a NU inscrie promisiunea de vanzare in cartea funciara a vanzatorului. Este corect acest act separat fata de antecontract ?
ellaw a scris:

Cum "a revenit si a inserat" ?! Dvs. unde erati ? Si notarul n-are nicio opinie ? Cred ca absolut orice consemnare/inserare/etc. se inscrie in continutul actului cu acordul tuturor partilor - sub indrumarea impartiala si obiectiva a notarului, care are obligatia de a veghea la legalitatea celor trecute in actul respectiv...

Pana la urma mai sunt si alte apartamente de vanzare... Eu nu m-as complica in felul asta.

Desigur, n-am mai semnat nimic. Vanzatorul este un fond de investitii strain, reprezentat de o casa de avocatura si de consultant comercial !!

M-am simtit coplesit de un antecontract de 8 pagini pline de termeni de neinteles, in fata unui grup de avocati! Va asigur ca este o experienta de ne-trait si de neuitat.

Am judecat ca singura mea protectie este inscrierea promisiunii in CF, dar aceasta solicitare a sunat ca o "explozie"...

In final, vazand ca notarul era "la per-tu" cu reprezentantii vanzatorului, am cerut sa mergem la alt notar, dar refuzul a fost absolut !

Ce sa fac ?
Incercati sa mergeti insotit de avocat la notar.
In niciun caz nu va ajuta un act juridic care sa fie in defavoarea dvs.
Este mai mult decat curioasa atitutinea promitentului vanzator de a refuza sa incheie actul la un alt notar.
Din cele expuse de dvs. se pare ca notarul ii favorizeaza pe ei si in consecinta...veti fi defavorizat daca nu mergeti cu un avocat pentru a incheia un act juridic care sa fie corect si in favoarea dvs. in acelasi timp...
Daca aveti un avocat care sa fie atent la clauzele contractuale puteti incheia actul si la acel notar dar nu in orice conditii.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Incercati sa mergeti insotit de avocat la notar.
In niciun caz nu va ajuta un act juridic care sa fie in defavoarea dvs.
Este mai mult decat curioasa atitutinea promitentului vanzator de a refuza sa incheie actul la un alt notar.
Din cele expuse de dvs. se pare ca notarul ii favorizeaza pe ei si in consecinta...veti fi defavorizat daca nu mergeti cu un avocat pentru a incheia un act juridic care sa fie corect si in favoarea dvs. in acelasi timp...
Daca aveti un avocat care sa fie atent la clauzele contractuale puteti incheia actul si la acel notar dar nu in orice conditii.

Va multumesc mult pentru sfaturi, tuturor !

Nu pot concura cu o casa de avocatura, angajata de fond de investitii imobiliare din Anglia... asa ca prefer sa renunt. Piata este, totusi, in acest moment favorabila cumparatorilor, asa ca n-are rost sa ma bag intr-o afacere in care notarul pare a avea o intelegere cu avocatii vanzatorului.

Multumesc foarte mult celor care m-au sfatuit pe subiect !
Este evident vorba de o inselatorie, la care notarul face totul posibilul sa isi aduca aportul.
Asta este realitatea, nu inteleg de ce va speriati de casa de avocatura, poate gasiti un avocat bine pregatit care dejoaca tot planul.
MIHAI DANAILA, Consilier juridic
Da, cu siguranta ca isi poate gasi un avocat care sa fie de neinduplecat in conditiile in care observa anumite aspecte care ar fi in defavoarea clientului sau.
Dreptul civil nu este fara limite si avocatii care sunt pregatiti profesional in mod egal pot analiza cu atentie clauzele care pot fi defavorabile.
Cu alte cuvinte, oricat de pregatit ar fi avocatul lor nimic nu va impiedica sa va angajati un avocat care sa fie la fel de bine pregatit profesional.
Pana la momentul in care semnati un act egalitatea este deplina si nimeni nu va poate obliga sa semnati actul juridic.
Asa cum ei au dreptul la clauze contractuale si dvs. aveti dreptul la clauze contractuale care sa va fie favorabile.