Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... suspendarea unui proces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

suspendarea unui proces

Buna ziua. Am si eu urmatoarea intrebare:
-am fost implicat intr-un proces, ca parat, acum aproape 3 ani. anul trecut, mai precis pe 29 martie procesul a fost suspendat cu decizia: "în baza art 242 alin 1 pct 1 din CPC suspenda judecata cauzei. cu recurs pe durata suspendarii".
Am inteles ca dupa 1 an de zile, procesul se inchide automat, daca una din parti nu a facut recurs.
Pana astazi, 25.03 nu a facut nimeni recurs,si in proportie de 99% nu va mai face nimeni recurs ( respectiv reclamantul). Am vazutca pana acum, dosarul nu a fost pus pe rol pt o sedinta de judecata. Care va fi procedura:
-dupa data de 29 martie, cand se implineste un an de la suspendare, procesul se va inchide automat iar dosarul va fi pus pe rol intr-o noua sedinta de judecata? Voi fi anuntat de catre tribunal despre acest fapt?
-trebuie sa intreprind ceva pt a inchide acest dosar dupa expirarea termenului de 1 ande la suspendare? In acest caz ( daca nu se inchide automat, si trebuie inchis de una dintre parti) trebuie platit ceva?............pt ca, reclamantul nu a platit taxa de timbru pt acest proces!!
Va multumesc anticipat pt lamuriri
Daca dosaul a ramas in nelucrare timp de un an .. instanta din oficiu va proceda la PERIMARE, dupa implinirea termenului de un an. . Nu trebuie sa faceti nimic.
ContSters122901, utilizator
Se va acorda un nou termen, termen pentru constatarea perimarii. Veti fi citat, dar nu este necesar sa mergeti. Dupa acest termen se va da o hotarare de constatare ca perimata a cererii de chemare in judecata.