Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Ocuparea postului de secretar comuna
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Ocuparea postului de secretar comuna

Buna ziua, va rog sa ma ajutati.
Sunt functionar intr-o primarie, din 1.03.2009, pe postul de inspector achizitii publice, fiind absolventa Facultati de stiinte economice. Ma intereseaza daca ma pot inscrie la concursul pentru ocuparea postului de secretar comuna in cazul in care se va elibera acest post.
Va multumesc
buna ziua,
si eu am vazut pe site-ul ANFP multe posturi de secretar ccomuna scoase la concurs.
Eu am master Adm publica si am fost functionar public 20 de ani. As putea sa candidez pe un astfel de post?
Care ar fi fisa postului?
Multumesc.
Conditia primordiala de studii pentru functia publica de conducere de secretar al unitatii administrativ teritoriale este domeniul juridic sau administratie publica. In masura in care la concurs nu se inscriu candidati avand aceasta specialitate, pot participa si persoane care au absolvit si altfel de studii superioare.
Buna ziua, Va rog frumos sa ma ajutati, cine face subiectele pentru concursul de secretar primarie -comuna ?? Primarul comunei sau A.N.F.P.-ul ?? astept raspunsul d-voastra .
membrii comisiei de examinare fac subiectele.:)
h.g. nr. 611/2008
"ART. 40
(1) Comisia de concurs are următoarele atribuţii principale:
a) selectează dosarele de concurs ale candidaţilor;
b) stabileşte subiectele pentru proba scrisă;
c) stabileşte planul interviului şi realizează interviul;

d) notează pentru fiecare candidat proba scrisă şi interviul;
e) transmite secretarului comisiei rezultatele concursului pentru a fi comunicate candidaţilor." :)