avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Ocuparea postului de secretar comuna
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Ocuparea postului de secretar comuna

Buna ziua, va rog sa ma ajutati.
Sunt functionar intr-o primarie, din 1.03.2009, pe postul de inspector achizitii publice, fiind absolventa Facultati de stiinte economice. Ma intereseaza daca ma pot inscrie la concursul pentru ocuparea postului de secretar comuna in cazul in care se va elibera acest post.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: mihaicalinescu2005 , utilizator 01:59, 2 Aprilie 2011
buna ziua,
si eu am vazut pe site-ul ANFP multe posturi de secretar ccomuna scoase la concurs.
Eu am master Adm publica si am fost functionar public 20 de ani. As putea sa candidez pe un astfel de post?
Care ar fi fisa postului?
Multumesc.
Conditia primordiala de studii pentru functia publica de conducere de secretar al unitatii administrativ teritoriale este domeniul juridic sau administratie publica. In masura in care la concurs nu se inscriu candidati avand aceasta specialitate, pot participa si persoane care au absolvit si altfel de studii superioare.
Buna ziua, Va rog frumos sa ma ajutati, cine face subiectele pentru concursul de secretar primarie -comuna ?? Primarul comunei sau A.N.F.P.-ul ?? astept raspunsul d-voastra .
membrii comisiei de examinare fac subiectele.:)
h.g. nr. 611/2008
"ART. 40
(1) Comisia de concurs are următoarele atribuţii principale:
a) selectează dosarele de concurs ale candidaţilor;
b) stabileşte subiectele pentru proba scrisă;
c) stabileşte planul interviului şi realizează interviul;

d) notează pentru fiecare candidat proba scrisă şi interviul;
e) transmite secretarului comisiei rezultatele concursului pentru a fi comunicate candidaţilor." :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Subiecte examen concurs promovare secretar violeta73 violeta73 Daca stie cineva ce subiecte se dau la concursul pentru promovare pe postul de secretar oras ,l-as ruga sa-mi de-a niste exemple . Multumesc ... (vezi toată discuția)
Concurs functionar public - inspector asistent cryss15 cryss15 Vreau sa particip la un concurs scos de primarie pentru functia publica de executie 'inspector asistent' . Bibliografia este impresionanta :stunned: . As ... (vezi toată discuția)
Documentatie privind organizarea concursului pentru ocuparea postului de secretar intr-o comuna mariana3040 mariana3040 buna ziua. ma poate ajuta si pe mine cineva cu o documntatie completa privind organizarea concursului pentru postul de secretar al unei comune? va rog e urgent ... (vezi toată discuția)