Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general semnare bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

semnare bilant

Am caliatea de expert contabil dar sotul meu are o societate comerciala.Daca ma angajez la firma lui cu norma de 1ora,pe functa de contabil sef, pot semna bilantul contabil?
conform codului muncii norma de lucru nu poate fi mai mica de 2 ore
~ Conținut șters la cerere ~
daca sotul este administrator al societatii careia doriti sa-i semnati bilantul, nu se poate, intrati la incompatibilitati.
conform OG nr. 65/1994 si a Codului etic naţional al profesioniştilor contabili ....

Este interzis experţilor contabili şi contabililor autorizaţi:

"să efectueze lucrări pentru agenţii economici sau instituţii, în cazul în care sunt rude sau afini până la gradul patru inclusiv sau soţi ai administratorilor;"
~ Conținut șters la cerere ~
dar , ca si angajat se poate ?
fara a fi expert sau contabil autorizat
vidiva, utilizator