Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contestaþie la executare.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contestaþie la executare.

Poate fi redactat procesul verbal pentru cheltuieli de executare silită la data înregistrării cererii de executare la BEJ, pentru cheltuielile constatate la acea dată, având în vedere că încuvinţarea executării a fost solicitată ulterior.
Este motiv de nulitate "data" cînd a fost redactat pv.
Somaţia cuprinzând suma stabilită prin pv respectiv a fost transmisă după obţinerea încuviinţării executării.
S-a procedat corect cu intocmirea procesului verbal la primirea cererii de exec. Atunci se stabilesc cheltuielile cu executarea silita care se inainteaza judecatoriei odata cu cererea de exec pt aprobare.
Somatia se trimite cu tot cu titlul executoriu dupa aprobarea exec. silite