Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident auto, stare de ebrietate, victima
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident auto, stare de ebrietate, victima

Speta este simpla. Un prieten conducea in stare de ebrietate un autoturism si a acrosat un alt auto pe drum national. O persoana din acest autoturism este inca in spital ( 3zile deja) si asteapta sa vada cate zile de ingrijiri medicale va primi la final. Partea vatamata doreste sa ajunga la o intelegere si sa primeasca despagubiri. Cum vedetzi desfasurarea caului? Care este cea mai pesimista varianta?
Cel mai grav este daca, Doamne fereste, moare victima!

Sub 10 zile de ingrijiri medicale nu se pedepseste vatamarea corporala din culpa, in schimb se pedepseste conducerea pe drumurile publice sub influenta alcoolului. Insa pana la 60 zile impacarea partilor inlatura raspunderea penala pentru fapta respectiva, insa nu si pentru conducerea in stare de ebrietate.
Oricum i se va intocmi dosar penal si va avea cazier.
Ordin nr. 11/2007 din 02/10/2007 pentru punerea în aplicare a Normelor privind asigurarea obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule

"Art. 24.
(3) Pentru vatamari corporale si decese, inclusiv pentru prejudicii fara caracter patrimonial produse in unul si acelasi accident, indiferent de numarul persoanelor prejudiciate, limita de despagubire se stabileste pentru anul 2008 la un nivel de cel putin 750.000 euro, echivalent în lei la cursul de schimb al pietei valutare la data producerii accidentului, comunicat de Banca Nationala a Romaniei. (...)"

"Art. 25
In cazul in care in unul si acelasi eveniment au fost prejudiciate mai multe persoane si valoarea totala a prejudiciilor depaseste limitele de despagubire specificate in polita RCA, despagubirea va fi stabilita in functie de cota-parte din valoarea prejudiciului, ce revine fiecarei persoane indreptatite la despagubire pentru prejudiciile suferite in acelasi accident."

"Art. 26.
(1) Asiguratorul are dreptul de a despagubi partea prejudiciata pentru prejudiciile suferite in urma accidentului produs prin intermediul vehiculului asigurat, potrivit pretentiilor formulate in cererea de despagubire, dovedite prin orice mijloc de proba. Fara a se depasi limitele de despagubire prevazute in contractul de asigurare RCA, in conditiile in care evenimentul asigurat s-a produs in perioada de valabilitate a politei RCA, se asigura despagubiri in forma baneasca pentru:
a) vatamari corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fara caracter patrimonial;
(...)
d) cheltuieli de judecata efectuate de catre persoana prejudiciata."

"Art. 35.
Persoana prejudiciata are dreptul sa inainteze cererea de despagubire catre asiguratorul RCA in cazul producerii unui risc acoperit prin asigurarea obligatorie RCA, potrivit prezentelor norme, sau catre Fondul de protectie a victimelor strazii, in cazul unui risc acoperit din acest fond, potrivit art.251 din Legea nr.32 / 2000, cu modificarile si completarile ulterioare, ori catre BAAR, in calitatea sa de gestionar."

"Art. 46.
In cazul in care accidentul de vehicul face obiectul unui proces penal, despagubirile pot fi stabilite daca:
1. potrivit legii, actiunea penala a fost stinsa prin impacarea partilor;
2. desi hotararea instantei penale a ramas definitiva si irevocabila, stabilirea despagubirilor civile ar urma sa se faca ulterior;
3. desi actiunea penala nu poate fi stinsa prin impacarea partilor, sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:
a) s-a dat rechizitoriu de trimitere in judecata sau din actele incheiate de autoritatile publice, semnate fara obiectii de proprietarul, utilizatorul sau conducatorul vehiculului asigurat, raspunzator de producerea prejudiciului, rezulta cu certitudine atat raspunderea civila a acestora, prejudiciile cauzate cat si vinovatia penala a conducatorului auto care urmeaza sa fie trimis in judecata dupa finalizarea cercetarilor aflate in curs;
b) persoana prejudiciata isi ia un angajament scris prin care se obliga sa restituie de indata, partial sau total despagubirea primita, in functie de hotararea instantei penale in ceea ce priveste fapta, faptuitorul si vinovatia."

"Art. 49.
La stabilirea despagubirilor in cazul vatamarii corporale sau al decesului unor persoane se au in vedere urmatoarele:
1. in caz de vatamare corporala:
a) diferenta intre veniturile nete ale persoanei vatamate, probate cu documente fiscale, si indemnizatia primita din fondurile persoanei juridice sau fizice la care salariatul isi desfasoara activitatea si/sau, dupa caz, din fondurile bugetului asigurarilor sociale de stat, pe perioada spitalizarii si a concediului medical;
b) venitul mediu lunar net din activitati desfasurate de persoana vatamata, probat cu documente justificative, in cazul persoanelor care nu au calitatea de salariat;
c) salariul de baza minim brut pe economie, in cazul persoanelor pagubite aflate la data producerii accidentului in ultimul an de studii sau de calificare;
d) eventuale cheltuieli prilejuite de accident - cheltuieli cu transportul persoanei accidentate, de tratament, de spitalizare, pentru recuperare, pentru proteze, pentru alimentatie suplimentara, conform prescriptiilor medicale, probate cu documente justificative, si care nu sunt suportate din fondurile de asigurari sociale prevazute de reglementarile in vigoare;
e) cheltuielile cu ingrijitori pe perioada incapacitatii de munca, daca prin certificatul medical se recomanda acest lucru, insa nu mai mult decat salariul de baza minim brut pe economie;
f) daune morale, in functie cu legislatia si jurisprudenta din Romania. (...) "

Conteaza numarul de zile de ingrijiri medicale acordate de catre medicul legist, nu numarul zilelor de spitalizare sau de concediu medical

Pentru a-mi forma o parere da mai multe informatii privind modul de producere a accidentului, urmele ramase, avarii, etc.
Pai... a fost cam asa. pe un drum national conducatoarea din masina din fata a facut o manevra de trecere de pe o banda pe alta fara a se asigurea, moment in care a fost acrosata din spate de cel in cauza. ( mai putin relevant, deoarece tot tamponare din spate ramane). Dar, cea care este internata a fost dusa la spital, unde i s-au facut investigatii si in aceeasi seara pleaca acasa si semneaza pe fisa de iesire din spital ca nu doreste spitalizare, iar medicii ii pun un diagnostic de contuzie la nivelul nasului. A 2 a zi revine la spital unde se interneaza cu ruptura de piramida nazala?!!! Asta nu se putea constata in seara accidentului? In orice caz cel in cauza doreste sa se impace cu partile pentru a nu depune plangere. doresc sa il ajut pe cel in cauza cu sfaturi, deoarece stiu ca este un om deosebit si nu s-ar fi urcat la volan daca nu trebuia sa ajunga la spital, deoarece are sonda urinara si facuse un blocaj. Oricum nu are venituri mari si nici bunuri pe numele lui, in situatia in care se ajunge la o hotarare definitiva si punere in executare. La locul accidentului au fost urme de franare si s-a constatat pozitia masinilor, oricum lovirea din spate si alcoolul atarna greu, banuiesc.
Totusi, mi se pare ciudat ca o persoana cu sonda urinara si blocaj renal sa consume alcool si sa conduca in stare de ebrietate... Da, este un om deosebit...
Zilele de ingrijiri medicale pentru vindecarea afectiunilor difera de zilele de spitalizare. Convalescenta se poate face si acasa.
Ce procente de culpa s-au stabilit in procesul-verbal de constatare?