Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident auto, stare de ebrietate, victima
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident auto, stare de ebrietate, victima

Speta este simpla. Un prieten conducea in stare de ebrietate un autoturism si a acrosat un alt auto pe drum national. O persoana din acest autoturism este inca in spital ( 3zile deja) si asteapta sa vada cate zile de ingrijiri medicale va primi la final. Partea vatamata doreste sa ajunga la o intelegere si sa primeasca despagubiri. Cum vedetzi desfasurarea caului? Care este cea mai pesimista varianta?
Cea mai buna solutie este impacarea.
Ramane numai conducerea in stare de ebrietate.

In cazul neimpacarii cu victima sau a unui numar mai mare de 60 zile de ingrijiri medicale (ceea ce nu cred ca este cazul) mai intervine si problema vatamarii corporale. In acest caz trebuie stabilit (si se va stabili) daca exista vreo legatura directa de cauzalitate intre modul de producere a accidentului si starea de ebrietate. Sa speram ca se va stabili ca NU.

Succes si tineti-me la curent cu derularea problemei.
Multumesc pentru raspunsuri si pentru rapiditatea cu care ati raspuns