Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Care este diferenta intre o persoana fizica ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Care este diferenta intre o persoana fizica independenta si o persoana fizica autorizata?

Daca o persoana este angajata cu contract de munca nedeterminat, durata normala de lucru, asigurat fiind la cas,cass, somaj si platitor impozit pe salariu iar in timpul liber doreste sa presteze o activitate suplimentara de exemplu :"interpret la nunti, botezuri etc", care ar fi varianta legala de inregistrare: PFI sau PFA, astfel incat cuantumul legal de taxe sa fie cat mai mic.
PFI nu exista, va puteti autoriza ca PFA sau Intreprindere Individuala (II); principala diferenta intre cele 2 forme de organizare este faptul ca II poate angaja personal iar PFA nu poate angaja personal.