Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... contrabanda
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

contrabanda

vanzarea de tigari provenite din contrabanda constituie infractiune prevazuta in codul fiscal , codul vamal sau alte acte normative?
Fapta este prevazuta la art. 270 alin. 3 din Codul vamal. Se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani.
Este de observat faptul ca infractiunea se savarseste cu intentie. Faptuitorul trebuie sa fi cunoscut provenienta din contrabanda a marfii.
De altfel,faptuitoruil trebuie sa detina asupra sa spre vanzare,o cantitate destul de mare de tigari,pentru a se putea aplica prevederile articolului 270 cod vamal.

Daca asupra faptuitorului se gaseste o cantitate de cateva pachete,se va aplica legea 12/1990,privind comertul ilicit,se vor confisca tigarile si se va da o amenda.