Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... este legal sa retii din salariu conv telef personale???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

este legal sa retii din salariu conv telef personale???

Buna ziua,

Intrabarea mea este:
cum sa procedez in situatia in care de la 2 salariati la trebuie sa recuperez suma reprezentand convorbiri telefonice personale destul de maricele (cate 1000 lei fiecare). Precizez ca aparatele de telefon sunt de la firma, la care avem toti un abonament de grup, salariatii respectivi au recunoscut si sunt de acord sa plateasca. NU avem incheiat un acord in baza caruia sa platim in situatia in care avem depasiri la conv telefonice.

Care ar fi procedura de recuperare, sa retin pe statul de salarii sau sa achite prin casierie suma respectiva.

multumesc anticipat!
Art.164 C.mun. prevede urmatoarele :
(1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.

Prin urmare, nu se pot retine aceste sume de bani decat in baza unei hotarari judecatoresti irevocabile.

....
O solutie ar fi sa se achite salariul in intregime si apoi in acelasi timp salariatul sa achite depasirea convorbirilor telefonice.
si nu mai e nevoie de un acord scris semnat de angajator si salariat, prin care sa se stie care este plafonul ???
ionuca a scris:

si nu mai e nevoie de un acord scris semnat de angajator si salariat, prin care sa se stie care este plafonul ???

Este nevoie de acel acord, astfel incat sa se stie care este cuantumul convorbirilor telefonica care se suporta de catre angajator si ceea ce se depaseste sa fie suportat de catre salariat.
multumesc mult de raspunsuri,

daca se intocmeste acum acordul e tarziu, nu ??
convorbirile sunt aferente lunilor dec.2010 si ian.2011

Nu este tarziu acest acord , daca poate fi datat cu data din decembrie 2010 ...