Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecerea de la pensia de invaliditate la cea pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecerea de la pensia de invaliditate la cea pentru limita de varsta

Daca bunicul este pensionat pe caz de boala , cum se procedeaza pentru a iesi la pensie pe limita de varsta.este nascut pe 26.11.1946
Art. 82. — (1) La data îndeplinirii condițiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă.
(2) În situația prevăzută la alin. (1) se acordă, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
in nov. 2010 a indeplinit conditia privind limita de varsta. Probabil s-a aplicat alin.2.
Intrebati la casa de pensii.
Conditia de varsta este indeplinita din luna octombrie 2010(63 de ani si 11 luni).Conditia de stagiului minim este de 12 ani si 10 luni.Asadar daca are 12 ani si 10 luni de stagiu de cotizare,indeplineste conditiile pentru limita de varsta din luna octombrie 2010.

Legea 19/2000 care era valabila cand s-au indeplinit conditiile de varsta si stagiu:

ART. 64
1) La implinirea varstei standard sau a varstei standard reduse conform legii pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta, beneficiarul pensiei de invaliditate poate opta pentru cea mai avantajoasa dintre pensii.

ORDIN nr. 340 din 4 mai 2001

pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000

19. Beneficiarii pensiei de invaliditate, la implinirea varstei standard prevazute in anexa nr. 3 la lege, devin pensionari pentru limita de varsta, putand opta pentru cea mai avantajoasa dintre pensii.

Carp Mircea, utilizator