Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale clauze abuzive
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

clauze abuzive

Prin ce cai se poate acuza o societate de inserarea unor clauze abuzive cu buna stiinta in contract#-o
Domnule, daca doriti doar sa o acuzati, o puteti face pe ce cale doriti. verbal sau in scris.

Daca dotiti anularea cauzelor abuzive, in instanta, printr-o aciune in constatarea caracterului abuziv si anularea respectivelor clauze.
Va trebui sa dati mai multe detalii pentru a primi un raspuns pertinent. Printre altele va rog sa scrieti daca toate partile semnatare ale contractului sunt societati comerciale sau exista si persoane fizice printre ele, ce obiect are contractul, care sunt clauzele considerate abuzive.

Ca idee generala, pana ne dati mai multe detalii, instanta de judecata este cea care constata daca anumite clauze sunt nule sau abuzive.