Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Anularea unui act administrativ cu caracter individual
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Anularea unui act administrativ cu caracter individual

Buna ziua!
Poate fi declarat nul un proces verbal prin care este anulat un "Act administrativ cu caracter individual" daca:
1.Nu a fost comunicat niciodata .
2.Nu are antetul si stampila institutiei emitente.
3.Nu este semnat de presedintele comisiei care a decis anularea.
Si care este termenul de prescriptie in aceasta situatie.
Multumesc,
Nu are rezolvare situatia prezentata mai sus ? Am cautat ceva asemanator dar,nu am gasit decat cazurile prevazute de O.G.2/2001.Insa daca nu gresesc acest caz se incadreaza in Legea 554/2004.Asadar nu e posibil ca pentru motivele invocate mai sus instanta sa declare nulitatea procesului verbal ?
Multumesc,
tlefter a scris:
Poate fi declarat nul un proces verbal prin care este anulat un "Act administrativ cu caracter individual" daca: (...)

Eu marturisesc ca nu am inteles mesajul dvs. si nici ce legatura are OG nr. 2/2001 cu discutia. Incercati sa reveniti cu detalii. De exemplu, precizati cine este emitentul procesului verbal si cine este emitentul actului administrativ individual si la ce anume se refera acestea.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
tlefter a scris:

Buna ziua!
Simplificam
Poate fi declarat nul un proces verbal daca:
1.Nu a fost comunicat niciodata .
2.Nu are antetul si stampila institutiei emitente.
3.Nu este semnat de presedintele Institutiei/comisiei.
Si care este termenul de prescriptie in aceasta situatie.
Multumesc,

tlefter, utilizator
Nu simplificati, pentru ca nu aveti cum sa obtineti un raspuns asa si nici nu ati obtinut unul pana acum. Nu v-ati intrebat de ce nu v-a raspuns chiar nimeni atata timp? Daca doriti un raspuns, trebuie sa stiu despre ce discut. Nu pot sa dau raspunsuri in abstract.

Daca doriti un raspuns, dati detalii. Daca nu doriti un raspuns, nu dati detalii. E simplu! :)
Intrebarea viza mai mult intocmirea corecta a unui proces verbal si daca pentru motivele mentionate mai sus procesul verbal poate fi declarat nul .Legat de Ordonanta 2/2001 era vorba de prevederile ART. 17
Lipsa menţiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele
contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi
a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal.
Nulitatea se constata şi din oficiu.
Sa inteleg ca pentru fiecare tip de proces verbal (Predare-primire,contraventie etc.) intocmit sunt specificate conditiile de nulitate ? Daca e asa, atunci e aiurea, bineinteles e parerea unui cetatean simplu.