Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC - intrerupere o saptamana in carnetul de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC - intrerupere o saptamana in carnetul de munca

Buna ziua,

Am si eu o intrebare: In cazul in care sunt insarcinta si am intrerupere o sapt. pe cartea de munca beneficiez de CIC?
Sunt insarcinata in 6 saptamani si am fost angajata din somaj cu un contract pe perioada determinata (pana la data de 24.02.2011) am primit de la angajator decizia de incetare in data de 04.03.2011 data la care am dus-o si la somaj pentru a reintra in evidenta lor si tot cu aceasta data m-au repus in drepturi.
Prin urmare acum am intrerupere pe cartea de munca intre 25.02.2011 si 04.03.2011( 7 zile calendaristice) infuenteaza acordarea CIC aceasta intrerupere ?Am inteles ca se poate si cu luna fractionata.Stiu ca trebuie sa fie cotizat 12 luni pana la data nasterii.
Carei institutii ar trebui ma adresez pentru a afla dete legate de concediul prenatal, postatal ci CIC?

Multumesc anticipat.
1. Veti beneficia de indemnizatie pentru CCC deoarece sunt admise si fractiunile de luna.
2. Nu trebuie sa cotizati in cele 12 luni premergatoare nasterii ci sa aveti venituri profesionale impozabile sau perioade asimilate.
3. Cititi;
- OUG 158/2005 si Normele de aplicare, pentru concediile medicale (inclusiv concediul de maternitate;
- OUG 111/2010 si Normele de aplicare, pentru CCC.