Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... polita de asigurare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

polita de asigurare

Tatal meu care a decedat in urma cu doua luni. Avea rata la o banca si avea si o polita de asigurare in acelasi timp. Ratele sant pana in 2013 .Intrebarea mea este daca a avut vreo boala cronica societatea de asigurare te despagubeste in cazul nostru platind mai departe ratele la banca?
verificati polita de asigurare; acolo sunt mentionate cazurile in care asiguratorul nu plateste despagubirea in cazul decesului asiguratului
Daca investigatiile asiguratorului dovedesc ca boala a existat inainte de incheierea asigurarii ...acesta poate sa nu acorde despagubiri
Inainte de a incheia polita de asigurare tatal dv a completat o cerere de asigurare in care a raspuns la un chestionar pe probleme medicale si sunt convins ca la toate intrebarile a raspuns cu nu, nu este bolnav si este posibil sa fi raspuns fie in necunostinta de cauza fie ca i-a completat cererea un inspector de credite de la banca. Dupa deces se solicita printre alte documente necesare la dosarul de dauna si o copie dupa fisa medicala de la medicul de familie. Daca acolo apare ca la data obtinerii creditului tatal dv suferea de o boala cronica din cauza careia a survenit decesul atunci nu va fi despagubit. Daca nu apare atunci asiguratorul il va despagubi preluind plta ratelor pana la stingerea creditului.
Obligatia asiguratorului nu este aceea de a prelua plata ratelor.Exista un contract cu suma asigurata in caz de deces.
Banca este beneficiarul sumei asigurate dar mostenitorii legali au dreptul sa primeasca diferenta in situatia in care indemnizatia este mai mare decat creditul.

Bolile preexistente nu sunt cuprinse in asigurare.
floare _de_ colt, utilizator
Adrian.Tudor a scris:

Inainte de a incheia polita de asigurare tatal dv a completat o cerere de asigurare in care a raspuns la un chestionar pe probleme medicale si sunt convins ca la toate intrebarile a raspuns cu nu, nu este bolnav si este posibil sa fi raspuns fie in necunostinta de cauza fie ca i-a completat cererea un inspector de credite de la banca. Dupa deces se solicita printre alte documente necesare la dosarul de dauna si o copie dupa fisa medicala de la medicul de familie. Daca acolo apare ca la data obtinerii creditului tatal dv suferea de o boala cronica din cauza careia a survenit decesul atunci nu va fi despagubit. Daca nu apare atunci asiguratorul il va despagubi preluind plta ratelor pana la stingerea creditului.

Dar daca in fisa medicala apare o boala preexistenta incheierii asigurarii, care nu a fost declarata in momentul semnarii certificatului de asigurare, dar care nu a cauzat nici direct, nici indirect decesul asiguratului? Compania de asigurari va achita bancii indemnizatia de asigurare?