Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie Proprietari

Am reparat acoperisul blocului prin As. de proprietari ni s-a stabilit o cota indiviza pentru toti proprietarii pe care am platit-o integral.Acum suntem dati in judecata de presedintele asociatiei sa platim solidar cu un proprietar care este plecat din tara costul reparatiei acoperisului.Mentionez ca mai sunt proprietari plecati din tara care nu au platit si sunt si din aceia care nu vor sa plateasca desii suni aici.Va intreb daca este legal sa platin cota indiviza pt proprietatea altcuiva? va multumesc
Acoperisul blocului este parte comuna ,a carui reparatie revine conform cote indivize fiecarui proprietar
Legal ,contravaloare reparatie acoperis,se impune si se percepe tuturor proprietarilor care sunt in evidenta asociatiei ,indiferent de vointa acestora
In caz de refuz plata,este intemeiata masura actionarii in instanta a rau platnicilor,cu scopul recuperarii sumelor achitate pentru reparatie parte comuna
Nu are dreptul sa va impuna plata cotei care revine altui proprietar pe motiv ca este plecat din tara.
Asa cum acel proprietar este pus sa-si plateasca si restul cheltuielilor impartite pe cota-parte indiviza, tot asa trebuie sa-si achite si partea ce-i revine in cazul reparatiei acoperisului.

Intrebarea mea este cum a ajuns sa va pretinda aceasta plata? S-a horatat undeva, s-a decis in comitet sau cum?
Dar impotriva "plecatului" in strainatate a dispus vreo masura, adica sa-l dea in judecata?
In cazul in care asociatia a angajat un avocat, in cadrul procesului solicitati ca domul presedinte sa aduca procesul verbal in care s-a luat decizia respectiva. Daca ea nu exista, atunci puteti cere ca toate cheltuielile de judecata sa fie suportate de presedinte. Locatarii nu sunt obligati sa plateasca toate gogomaniile.