Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suspendare Recurs civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suspendare Recurs civil

Buna ziua, as avea rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarae intrebare. In ce conditii leale se poate solicita instantei suspendarea unui Recurs civil, pentru o cauza de cercetare penala ? Cu respect vamultumesc.
Potrivit art.244 alin.1 C.proc.civ., instanţa poate suspenda judecata:
.....
2. când s-a început urmărirea penală pentru o infracţiune care ar avea o înrâurire hotărâtoare asupra hotărârii ce urmează să se dea.

Suspendarea pe acest temei nu se poate dispune pe baza unor simple ipoteze sau afirmaţii imprecise , fiind necesară îndeplinirea cumulativă a două condiţii:
- să se fi declanşat urmărirea penală;
- partea să învedereze instanţei în ce măsură constatarea infracţiunii ar influenţa soluţia din cauza civilă.
Instanţa poate suspenda judecata, dacă se face dovada că s-a început urmărirea penală pentru o infracţiune care ar avea o influenţă hotărâtoare asupra soluţionării cauzei civile pendinte , iar nu şi atunci când se fac doar cercetări cu privire la săvârşirea acelei infracţiuni sau când există numai o plângere penală .
Neexistând dovada începerii urmăririi penale, judecata poate continua .
Cornel Vasile, Consilier juridic