Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... un sfat, va rog
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

un sfat, va rog

Parintii mei au cumparat in 1974 cu contract de v/c autentificat la notar o casa si un teren. In contract scrie -vanzatoarea vinde dreptul ei indiviz in proportie de 10/24 asupra unui imobil inscris in CF nr..., nr top...compus din teren in suprafata de 570m2 din suprafata totala de 1385m2,impreuna cu casa si atle constructii aflate pe teren.In anul 1976 moare tatal meu , are loc dezbaterea succesiunii - mie imi revine 15/96 iar mamei mele 25/96.In anul 2000 mama imi face act de donatie pe partea ei. Toate acestea sunt inscrise in extrasul de carte funciara.
Mentionez ca sunt singurul copil al parintilor.
Acum eu vreau sa vand si sa o aduc pe mama in localitatea unde domiciliez eu.
Am luat un extras de carte funciara informativ in care apar si proprietarii -6 -de pe cealata cota de 14/24, in cote diferite(3 sunt decedati;)
Notarul la care am fost spune ca trebuie sa parcurg urmatorii pasi:
1-dezbaterea succesiunii pt cei 3 decedati( din cota de 14/24)
2-documentatie cadastrala pt dezmembrare si iesire din indiviziune
3-act notarial de dezmembrare si iesire din indiviziune
Binenteles ca vecinii vor acest lucru , dar nu au bani.La unul din cei decedati nu i cunosc urmasii.
Mentionez ca proprietate mea era la cumparare si este si acum bine delimitata , cu gard si poarta de acces si nu am nimic comun cu vecinii.

Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez sa nu dureze mult timp (mama nu vrea sa plece din casa pana problema nu e rezolvata)
ovidiuvlaicu, utilizator
si dvs la fel: ori vindeti cota indiviza si abstracta dar cam iesiti in pierdere ori vindeti dupa ce faceti iesirea din indiviziune.