Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vanzare-cumparare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vanzare-cumparare imobil

Buna ziua ! As dori sa vand un imobil, iar plata sa se faca : avans la semnarea contractului + rest de plata in termen de 6 luni de la semnare. Ce clauze ar trebui introduse pt a ma asigura ca nu raman nici fara imobil, nici fara bani. Multumesc !
Va recomand sa consultati un avocat care, in functie de intelegerea dv. cu cealalta parte contractanta, in speta cumparatorul, sa includa clauzele potrivite situatiei dv. ;)
Cea ma simpla clauza este privilegiul pentru restul de pret, care se va si inscrie ca atare in cartea funciara, urmand a se radia la data efectuarii platii integrale a pretului. O varianta mai "dura" este pactul comisoriu expres de gradul IV, care prevede ca in cazul neplatii restului de pret contractul de reziliaza, dvs. retineti sumele deja incasate iar imobilul va revine in proprietate. Consultati-va si cu notarul public inainte de perfectarea contractului.
In cazul neplatii restului de pret, contractul se reziliaza de drept? Sau trebuie sa dau cumparatorul in judecata pt. a reintra in posesia imobilului si a redeveni proprietar in acte? In cazul acesta, n-ar fi mai bine sa fac doar un antecontract, iar la primirea pretului integral sa facem actul de vanzare-cumparare?