Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este varsta de pensionare?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este varsta de pensionare?

Citesc Legea pensiilor si anexa 5 dar, am o neclaritate. Cu Legea 19 se iesea treptat la pensie pina la 60 de ani. Acum ca s-a modificat virsta de pensionare, ramine valabil acelasi tabel?
Mai exact, femeie nascuta in noiembrie 1953, angajata din august 1974, fara grupe de munca. Care ar fi data pensionarii normale? Multumesc.
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie1953 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare este de 29 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 14 ani si 2 luni.
2. Puteti solicita:
- pensie de limita de varsta la 59 de ani si 7 luni, in iunie 2013;
- pensie anticipata, oricand de acum inainte, daca veti avea un stagiu de cotizare de 37 de ani si 2 luni;
- pensie anticipata partiala oricand doriti (pensia va fi diminuata cu 0.75% pentru fiecare luna de anticipare, pana in iunie 2013 cand se va transforma in pensie de limta de varsta).
Multumesc.
Va fi iunie 2013.