Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de drept
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de drept

Buna ziua,
Sunt nascuta pe 2 iunie 1953, am 27 de ani de cotizatie iar din 1999 sunt in pensie de boala.
As dori sa stiu din ce data pot intra in pensia de drept (de batranete) si daca anii de pensie de boala se iau in calcul la vechime.
Multumesc
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1953 varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare este de 28 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 13 ani si 10 luni.

2. - Asadar, la varsta de 59 de ani si 5 luni, in noiembrie 2012 veti trece de la pensia de invaliditate la pensie pentru limita d varsta.
- Incepand cu 2 noiembrie vi se va calcula pensia pensia pentru limta de varsta si vi se va acorda cea mai mare dintre pensia calculata si cea actuala.
- Pensia de invaliditate este stagiu asimilat de cotizare pentru pensia pentru limita de varsta.
Trecerea de la pensia de invaliditate la pensie pentru limita de varsta se face automat sau trebuie sa ma ocup personal de aceasta. Daca trebuie sa ma ocup personal, cui treebuie sa ma adresez si ce documente trebuie sa duc?
Multumesc
Incepand cu data de 2 noiembrie va prezentati la Casa de Pensii cu decizia de pensionare pentru invaliditate si cu actul de identitate si solicitati pensie pentru limita de varsta.
Multumesc mult.