Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate teren

Exista reglementari legale in ceea ce priveste distanta ce trebuie respectata intre teren si drum (comunal in cazul meu) sau depinde de fiecare primarie in parte?
Regimul drumurilor este stabilit prin Ordonanta nr. 43/1997, modificata ultima data in februarie 2011.
In ordonanta nu se prevede o distanta minima intre teren si drum.
Singura prevedere de acest gen este cea din Norma tehnica din 1998 privind aceasta ordonanta, dar prin aceasta se stabileste o distanta minima de 25 de metri intre constructii si axul drumului si numai in cazul drumurilor nationale, nu comunale.

Altfel, nu cred sa mai existe vreo prevedere de acest gen.
Este ilogic ceeace intrebati-orice drum, conform dex, reprezinta o fasie de pamant pe care se circula.Deci acest drum nu poate exista fara vecinatati-alte terenuri(ca al d-voastra).Probabil ca va intereseaza distanta care trebuie sa existe intre o constructie aflata pe terenul d-voastra si drum(comunal, national, autostrada)-fata de drumuri, trebuie sa existe o retragere obligatorie, conform Certificatului de urbanism.