avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... drum comunal DC
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

drum comunal DC

-in cazul proiectarii refacerii unui ndrum comunal care este latimea minima a partii carosabile? ..drum categ V viteza 25 km./ora
-proiectantul este obligat sa respecte in proiectare standardele rominesti in vigoare?
-in cazul in care proiectantul nu respecta standardele in vigoare ce risca acesta?
Cel mai recent răspuns: Ionpolo , utilizator 18:37, 15 Mai 2015
drumul clasa tehnică V, categoria de importanţă C
viteza de proiectare 20-40 km/h;
nu prevede poduri şi podeţe.
Pentru drumuri de clasă tehnică V vor fi asigurate :
-lăţime parte carosabilă 2x 2,50 m;
-lăţime acostament 2 x 0,50 m;
-pantă transversală carosabil 2,5 %
-pantă transversală acostament 4 %

Norma tehnica din 27/01/1998 privind proiectarea, construirea si modernizarea drumurilor
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 138bis din 06/04/1998. Intrat in vigoare la 06/04/1998
CAPITOLUL 1 - Generalităţi
1.1.
Prezentele norme au fost elaborate în conformitate cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 19/1997 privind transporturile şi ale Ordonanţei Guvernului nr. 43/1997 privind regimul juridic al drumurilor.
1.2.
Proiectarea, construirea şi modernizarea drumurilor publice se realizează pe baza principiilor generale prevăzute în prezentele norme tehnice.
La proiectarea, construirea şi modernizarea drumurilor publice se va ţine seama de funcţia pe care o au în reţeaua rutieră, de clasa tehnică, de utilizarea raţională a terenurilor, conservarea şi protejarea mediului înconjurător, de planurile de urbanism şi de amenajare a teritoriului aprobate potrivit legii, precum şi de necesitatea desfăşurării circulaţiei în condiţii de siguranţă şi confort.
1.3.
Prevederile prezentelor norme tehnice nu se aplică:
- străzilor;
- drumurilor închise circulaţiei publice
Multumesc....dar pentru strazi ce se aplica?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drum public stefanut stefanut Va rog sa+mi spuneti ce latime minima trebuie sa aiba un drum public de interes local si in ce act normativ se prevede aceasta. Multumesc. (vezi toată discuția)
Amenajare cale de acces proprietatea primariei krristy krristy Am incercat sa caut un post asemanator insa nu am gasit. Daca exista va cer scuze:\"> Problema mea este urmatoarea: sunt proprietarul unui imobil situat in ... (vezi toată discuția)
Care este lățimea minimă a unei șosele betonate pe o stradă dintr-un sat? IJMarur IJMarur Care este lățimea minimă a unei șosele betonate pe strada unui sat? Au fost betonate drumurile unui sat prin fonduri PNDL. Problema este că lățimea ... (vezi toată discuția)