Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere acordate pentru deces bunici
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere acordate pentru deces bunici

As vrea sa stiu cate zile se acorda pentru decesul bunicului (tatal mamei mele).
Daca a decedat intr-o zi de sambata...cum se calculeaza: zile lucratoare sau calendaristice ?
Cum fac dovada la serviciu ?...de ce acte mai am nevoie in afara de copia certificatului de deces ?...numele de familie difera (port numele tatalui, mama si-a schimbat numele dupa casatorie).
Asta depinde si de angajator, intre 3 si 7 zile lucratoare.
...si cum se calculeaza ?
Zile libere lucratoare sau calendaristice ?
Angajatorul ofera 3 zile, am citit in contract, dar nu specifica de care zile si nici de ce acte am nevoie pentru a demonstra ca este/a fost bunicul meu ...
tinerica, utilizator
Daca aveti un job in care lucrati si sambata si duminica atunci si aceste zile se considera lucratoare, daca nu, inseamna ca cele 3 zile sunt zile lucratoare, insa intrebati angajatorul, daca este o institutie, solicitati informatii la resurse umane. Nu va trebuie decat copie depe certificatul de deces, asta daca va este ceruta.