Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ANGAJARE LA IJP
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ANGAJARE LA IJP

Buna ziua,va rog sa ma lamuriti,o persoana a carei parinte era condamnat in timpul comunismului poate fi angajat la IJP?

Depinde de fapta pentru care a fost condamnat.
Interesati-va daca a intervenit reabilitarea persoanei in cauza ( parintelui).
IPJ-ul are norme interne de angajare. Este bine sa va adresati la serviciul personal.

In nici o lege si nici un regulament nu este prohibitiv in ce priveste cazierul juridic al parintelui celui ce este angajat in politie sau este candidat.
Fie ca esti politist, fie personal contractual, toate au numai conditia (printre multe altele) numai in ce priveste propria persoana.
"să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârirea de infractiuni, cu exceptia situatiei în care a intervenit reabilitarea; "

vedeti si
[ link extern ]
Marcel Mihalache, Avocat
multumesc ptr raspuns=D>