Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... antecedente penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

antecedente penale

Buna ziua, doresc sa stiu daca o condamnare cu suspendare in urma cu 13 ani, poate fi considerata antecedent penal sau a intervenit reabilitarea. mutumesc
A intervenit reabilitarea de drept, dar constituie antecedent penal.
Aceasta inseamna insa cu nu sunteti in stare de recidiva.
Atentie! Intr-adevar intervine reabilitarea de drept pentru condamnarile cu suspendare,dar reabilitarea de drept intervine in cazul condamnarii la pedeapsa inchisorii care nu depaseste 1 an,sau pedeapsa amenzii.Daca speta nu se incadreaza in termenii astia,atunci reabilitarea devine judecatoreasca si trebuie ceruta instantei chiar daca s a implinit termenul de reabilitare(deci nu este reabilitat automat la implinirea termenului).Termenul de reabilitare judecatoreasca se calculeaza ,in cazul spetei d-voastra,ptr ca ati spus ca a fost condamnare cu suspendare,iar ptr a se da condamnare cu suspendare pedeapsa stabilita nu poate fi inchisoarea mai mare de 4 ani,astfel:-in cazul condamnarii la pedeapsa inchisorii mai mare de 1an pana la 5 ani,dupa trecerea unui termen de 4 ani la care se adauga jumatate din durata pedepsei pronuntate .Exemplu:Daca a fost condamnat la pedeapsa de 4ani inchisoare(ptr ca mai mult de atat nu se poate da cu suspendare) se calculeaza:4+4+2=10ani.Deci puteti cere instantei care a judecat in prima instanta cauza,sau instantei corespunzatoare in grad in a carei raza teritoriala domiciliaza condamnatul,reabilitarea.Intr-adevar nu se va retine recidiva,ptr ca recidiva nu este in cazul in care a intervenit reabilitarea sau pentru care s a implinit termenul de reabilitare(cazul d-voastra).Condamnarea cu suspendare reabilitata reprezinta insa antecedent penal,instanta penala avand posibilitatea analizei conduitei avute in trecut a inculpatului.
Codul penal:

ART. 86
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.

Sunteti reabilitat de drept, dar va trebui sa verificati daca a fost operata reabilitarea la serviciul cazier judiciar.
Atentie! Intr-adevar intervine reabilitarea de drept pentru condamnarile cu suspendare,dar reabilitarea de drept intervine in cazul condamnarii la pedeapsa inchisorii care nu depaseste 1 an,sau pedeapsa amenzii.

Atentie la neatentie!In cazul suspendarii conditionate a executarii pedepsei sunt incidente dispozitiile art.86 C.P,iar in cazul suspendarii executarii pedepsei sub supraveghere art.86^6 C.P. ,dvs faceti confuzie intre reabilitarea de drept in cazul pedepselor cu suspendare si reabilitarea de drept in cazul condamnarii la amenda sau la o pedepsa care nu depaseste un an cu executare prevazuta de art.134 C.P.
Reabilitarea este una ope legis, opereaza de drept.