Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... CAZIER JUDICIAR
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

CAZIER JUDICIAR

Am gasit o problema penala la care raspunsurile sunt diferite.
O persoana a fost condamnata in anul 1998 la 1 an inchisiare cu suspendare pentru fal intelectual si uz de fals.
Aceeasi persoana in anul 2003 este condamnata din nou la 1 an inchisoare cu suspendare pentru aceleasi infractiuni.
In dosarul de cercetare penala exista cazierul in care se mentioneaza ca nu are cayier.
Trebuia Politia sa specifice ca inculpatul a mai suferit o condamnare cu suspendare, pentru ca acestaa sa serveasca cercetarii penale sau nu ? Adica in noul dosar procurorul trebuia sa cunoasca ca inculpatul a mai suferit o condamnare ? A gresit sau nu cei ce au emis cazierul ?
este posibil ca persoana sa fi fost reabilitata de drept, iar infractiunea respectiva sa fi fost stearsa din cazierul sau
Nu este vorba despre o gresala.In situatia in care se pronunta o pedeapsa a carei executare este suspendata, la trecerea unei durate reprezentata de cuantumul pedepsei la care se adauga perioada de incercare, intervine reabilitarea de drept.Ca sa intelegeti: in speta omul a fost condamnat in 1998, iar in 2001, dupa 3 ani(durata pedepsei +perioada de incercare) intervenise deja reabilitarea de drept.
Asa incat omul dumneavoastra nu putea fi considerat dpdv al lagii penale ca avand antecedente penale.
Reabilitarea de drept opereaza in cazul suspendarii conditionate a executarii pedepsei.
Termenul se compune din durata pedepsei efectiv aplicata la care se adauga un termen de incercare de 2 ani.
Reabilitarea nu este una judiciara,ci este una ope legis , opereaza in virtutea legii.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Exista si o parere in care se specifica faptul ca procurorul, acelasi care l-a trimis in judecata in anul 1998, ar fi trebuit sa specifice in Rechiyitoriu faptul ca inculpatul a mai fost condamnat anterior pentru aceleasi infractiuni, iar judecatorul s-ar fi putut sa-l pedepseasca cu executare si nu cu suspendare de aceasta data.
E corecta aceasta opinie ?
Nu este.

"Art. 38. - Condamnarile care nu atrag starea de recidiva

La stabilirea starii de recidiva nu se tine seama de hotarârile de condamnare privitoare la:

a) infractiunile savârsite în timpul minoritatii;

a1) infractiunile savârsite din culpa;

b) infractiunile amnistiate;

c) faptele care nu mai sunt prevazute ca infractiuni de legea penala.

De asemenea, nu se tine seama de condamnarile pentru care a intervenit reabilitarea, sau în privinta carora s-a împlinit termenul de reabilitare."