Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... antecedente penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

antecedente penale

Buna ziua, doresc sa stiu daca o condamnare cu suspendare in urma cu 13 ani, poate fi considerata antecedent penal sau a intervenit reabilitarea. mutumesc
eu zic sa ascultam ce spune Apostolul Pavel "daca nu aveti nimic de spus mai degraba nu spuneti nimic"

Altfel incurcam omul aiurea.

Raspunsul corect : a intervenit reabilitarea de drept, nu mai e inscrisa fapta in cazier si nu poate constitui primul termen pentru recidiva.

In legatura cu termenul "antecedente penale", instanta de judecata daca va judeca intr-un dosar penal va avea acces la fisa Dvs. de cazier (care e alt lucru decat cazierul) si va afla faptul ca ati fost deja condamnat, dar nu va va considera recidivist si va putea sa va dea o pedeapsa cu suspendare.