Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sotul supravietuitor are dreptul la mostenirea sotului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sotul supravietuitor are dreptul la mostenirea sotului

Domnul Y provine dintr-o familie cu multe proprietatii,pe timpul lui Ceausescu au fost luate,domnul Y se casatoreste cu doamna X si in 1984 fac un copil,in 1995 domnul Y a decedat.Intrebarea mea doamna x are dreptul la bunurile recastigate in instanta dupa decesul sotului?si in ce procente ?
din bunurile care ii revin sotului decedat, dat fiind faptul ca existat si un copil din timpul casatoriei, masa succesorala se va imparti dupa cum urmeaza:
5/8 ii va reveni sotiei
3/8 ii va reveni fiului lor legitim.
atentie! aceste bunuri le vor reveni doar din ceea ce fostul sot a detinut;este posibil ca in urma confiscarilor de pe timpul regimului de trista amintire(se pare ca doar pentru unii),bunurile sa fi apartinut si altor mostenitori(frati ai ex-sotului,etc)
cota de 1/4 conform LEGE Nr. 319 din 10 iunie 1944
pentru dreptul de moştenire al soţului supravieţuitor

ART. 1
Soţul supravieţuitor moşteneşte din averea celuilalt soţ după cum urmează:
a) când vine la sccesiune cu copiii legitimi şi recunoscuţi sau numai cu unii din ei, ori cu descendenţii lor, moşteneşte o pătrime;
Sunt bunuri proprii ale sotului defunct dobandite in timpul casatoriei .
Cabinet avocat Eugen Titoiu, Avocat
Exista deci un certificat de mostenitor si o hotarare judecatoreasca, corect?Cred ca trebuiesc analizate ambele acte .
avvalentina, utilizator