Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

Cate zile dureaza previzul si cate ore se lucreaza pe zi in perioada preavizului?
Buna ziua !
Daca este vorba de o functie de executie previzul este de 15 zile calendaristice , perioada care este reglementata de un regim normal de lucru , conform CIM incheiat .
In cazul demisiei , termenul de preaviz este de 15 zile calendaristice pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
Timpul de munca in perioada preavizului este cel stipulat in c.i.m. - norma intrega sau timp partial.

In cazul concedierii, preavizul nu poate fi mai mic de 15 zile lucrătoare.
In CCM-uri este stipulat ca acest termen este de 20 de zile lucratoare, iar in perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi.