Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Cum se poate rezolva testul de la examenul de ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Cum se poate rezolva testul de la examenul de rationament logic de la INM ??? Aveti o tehnica ?

X-(

Cititul atent si intelegerea textului sunt foarte importante ; primul raspuns la intrebare este de regula obtinut prin eliminarea raspunsurilor mai putin posibile logic ; celelalte rapunsuri de la intrebare se rezolva raportat la textul initial nu la raspunsurile date anterior in acelasi mod,prin eliminare.Toate acestea in prima faza.
Daca aveti si alte puncte de vedere v-as ramane recunoscator daca le-ati exprima pe forum.Poate eu nu am tocmai cea mai buna metoda.... X-(

Logarea este destul de simpla.
Trebuie putina rabdare.
Am intrat pe contul meu si nu am avut nicio problema.
Vei vedea ca exista o diferenta intre testele de la licenta care au o singura varianta de raspuns si cele de la INM care au mai multe variante .
Exista un ghid pt rezolvarea testelor de logica, destul de stufos, dar ajuta:
[ link extern ]
l-am si printat ghidul,are 400 de pagini,si e util intr-o oarecare masura dar la cele de rationament analitic e durere.N am reusit sa inteleg macar explicatiile lor.
In alte cazuri ajungeam l a acelasi rezultat dar judecand mai simplu decat era acolo explicat.
Am constatat la "simulare" ca nu sunt o "ciudatenie" ca nu mi merge mintea l a acelea, multi se plangeau ca nu au terminat partea de analitice