Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Termenul de prescriptie a amenzilor contraventionale
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Termenul de prescriptie a amenzilor contraventionale

buna ziua imi poate spune cineva in cat timp se prescriu amenzile de circulatie
5 ani de la sfarsitul anului fiscal in care a fost aplicata amenda. Si asta in cazul in care nu incepe urmarirea silita intre timp.
ancastefan2008 a scris:

buna ziua imi poate spune cineva in cat timp se prescriu amenzile de circulatie

Niciodată. Termenul de prescripţie se întrerupe dacă organul fiscal face orice demers pentru recuperarea creanţelor, de la data respectivă curge un nou termen.
eugen68octavian a scris:

face orice demers

Chiar orice demers?
Si daca nu face nici un demers?
Dacă nu face niciun demers, da se prescriu după 5 ani
Dar nu s-a văzut chestia asta până acum decât la cei care trebuiau lăsaţi în pace
Ce intelegi prin orice demers? Notificarea debitului este un demers care intrerupe prescriptia?