Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare 'chirias' in baza unui contract de cesiune ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare 'chirias' in baza unui contract de cesiune (folosinta imobil)

intre doua societati comerciale s-a incheiat un contract de cesiune folosinta imobil. cedentul avea o ipoteca pe acel imobil, iar banca l-a executat silit(nu a platit ratele la credit) si a vandut imobilul la licitatie. tertul adjudecatar in calitate de nou proprietar doreste evacuarea asa-zisului chirias. problema ar fi ca in extrasul de carte funciara apare sarcina inscrisa cu privire la cesiune si este anterioara executarii silite. cum poate fi evacuat chiriasul?
Actiune in evacuare daca nu paraseste de buna voie imobilul, dupa ce i se aduce la cunostinta faptul ca s-a schimbat proprietarul.