Forum Discuţii juridice Executare silită ajutor urgent
Discuție deschisă în Executare silită

ajutor urgent

Intru-un contract de imprumut cu un ifn (proxicredit sau cofidis) in care s-a intirziat cu plata ratelor cca 3-4 luni , acesta s-a transformat ,si-a schimbat denumirea in ,, tezaur imobiliare', cu care eu nu am mai semnat un contract , are dreptul executorul ifn-ului tezaur imobilare si este legal sa trimita poprire pe pensie fara hotarare judecatoresca?Stiu ca este o modificare a c civ privind executarea silita in care curtea constitutionala ,spune ca este nelegal fara a fi in instanta ? Ce se poate face pentru a nu opera retinerea?
Este titlu executoriu contractul de credit.
Nu au nevoie de hotarare judecatoreasca pentru a-l pune in executare.
PUteti face contestatie la executarea silita cu suspendarea executarii silite.
Buna ziua,

Schimbarea denumirii nu presupune neaparat si incheierea unui act aditional. Contractele de leasing sunt titluri executorii, dar trebuie ceruta incuviintarea executarii silite, ceea ce este o formalitate. Puteti face contestatie la executare in termen de 15 zile de la instiintarea privind poprirea si/sau primirea somatiei de plata