avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu medical cod 06
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu medical cod 06

Buna ziua, va rog dc se poate o lamurire
Caz: cm 13-21.03.2011 pe cod 06 elib de Spital-(chirurgie)+
cm 22-28.03.2011 pe cod 14 "in continuare" eliberat de acelasi spital.
e corect? (codul diag e acelasi)(acut+subacut)
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Olteanu Cornelia , utilizator 15:14, 21 Aprilie 2011
Da este corect pe timpul spitalizarii s-a considerat ca aveti urgenta.Cm-ul se plateste 100%.La externare s- a pus codul de indemnizatie 14 deoarece s-a elucidat boala de care suferiti dupa investigatiile facute. Pastrand acelasi cod de diagnostic Cm-ul este in continuarea celui cu cod 06, iar codul 14 se plateste tot 100% .Baza de calcul ramanand plafonata de la calcularea CM-ului initial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata concediilor medicale IrimieDumitru IrimieDumitru In 09.12.2010, in timpul serviciului, mi-am fracturat tibia piciorului drept. am fost iternat la Spitalul Clinic de Urgente Sibiu. Am fost externat (pe ... (vezi toată discuția)
Concediu medical Nicoleta Ion Nicoleta Ion Va rag sa ma ajutati intr-o problema. Lucrez la o institutie publica si in perioada 06-01-2010 pana la 29-01-2010 am urmatoarele concedii medicale: 1. cod ... (vezi toată discuția)
Calcul concediul medical marianavatany@yahoo.com marianavatany@yahoo.com Am un venit brut in ultimele 6 luni de 840ron/lunar si in luna sept. am 2 concedii medicale initiale amindoua cu 2 coduri de diagnostic diferite astfel; -1 ... (vezi toată discuția)