Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu medical cod 06
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu medical cod 06

Buna ziua, va rog dc se poate o lamurire
Caz: cm 13-21.03.2011 pe cod 06 elib de Spital-(chirurgie)+
cm 22-28.03.2011 pe cod 14 "in continuare" eliberat de acelasi spital.
e corect? (codul diag e acelasi)(acut+subacut)
Multumesc
Da este corect pe timpul spitalizarii s-a considerat ca aveti urgenta.Cm-ul se plateste 100%.La externare s- a pus codul de indemnizatie 14 deoarece s-a elucidat boala de care suferiti dupa investigatiile facute. Pastrand acelasi cod de diagnostic Cm-ul este in continuarea celui cu cod 06, iar codul 14 se plateste tot 100% .Baza de calcul ramanand plafonata de la calcularea CM-ului initial.