avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1503 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata Concediilor Medicale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata Concediilor Medicale

In 09.12.2010, in timpul serviciului, mi-am fracturat tibia piciorului drept. am fost iternat la Spitalul Clinic de Urgente Sibiu. Am fost externat (pe 21.12.2010) dupa 13 zile si am primit CM. Am primit inca 10 zile CM (pana in 31.12.2010) de la Sibiu. De la Sibiu pe Certificatul de CM, mi sa trecut urmatoarele: -Acut; -cod indemnizatie 06; -cod diacnostic 931; iar pentru cele 23 de zile de CM am primit salarul de 100% de la firma. Dupa externare am venit la Caracal unde locuiesc. Aici la Spital unde am fost luat in evidenta, pe Certificatul de CM mi sa trecut urmatoarele: -Cronic; -cod indemnizatie 01; -cod diacnostic 931. Slariul primit de la firma sa redus acum la 75%. nu iteleg de ce cat am primit de la Sibiu CM am Primit salar de 100% si cand am venit la Caracal doar de 75%. Va rog frumos ajutatima !
Cel mai recent răspuns: zzenovia , utilizator 13:20, 22 Februarie 2011
Ati primit 100% pentru ca primul certificat avea cod de indemnizatie 06 ( urgenta medico-chirurgicala) iar al doilea a fost cu cod de indemnizatie 01 ( boala obisnuita) si se plateste cu 75% . La externare nu se poate elibera certificat cu 06 intrucat nu mai este faza acuta , nu mai este o urgenta , boala a devenit cronica .
Este corect cum s-a efectuat plata CM

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza si cum se platesc concediile medicale, dupa zile calendaristice sau zile lucratoare? IrimieDumitru IrimieDumitru Buna ziua. Am fost internat in Spital la Sibiu si sant in Concediu Medical (CM) din 09.12.2010 si pana in prezent, cu posibilitatea de prelungire in continuare ... (vezi toată discuția)
Concediu medical cod 06 urgenta medico chirugicala codruta_07 codruta_07 cite zile se platesc cu cod 06 ? exemplu: internare 14 zile cu cod 06; la externare 7 zile cu cod 06; in continuare mai primeste 14 zile cu cod 06 de la ... (vezi toată discuția)
Concediu medical Nicoleta Ion Nicoleta Ion Va rag sa ma ajutati intr-o problema. Lucrez la o institutie publica si in perioada 06-01-2010 pana la 29-01-2010 am urmatoarele concedii medicale: 1. cod ... (vezi toată discuția)