Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general concediu medical cod 06 urgenta medico chirugicala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

concediu medical cod 06 urgenta medico chirugicala

cite zile se platesc cu cod 06 ?
exemplu: internare 14 zile cu cod 06;
la externare 7 zile cu cod 06; in continuare mai primeste 14 zile cu cod 06 de la ambulatoriu
aceste 14 zile se mai platesc cu cod 06 sau cu cod 01 ? conform noilor legi..
Se platesc 5 zile pe cod indemnizatie 06 (100%), dupa care din ziua a 6-a, pe un alt certificat medical, cu acelasi cod de boala, se plateste cu 75%.
Asta daca nu e vorba de internare.
Daca bolnavul e internat in spital, medicul curant decide ca e vorba de urgenta medico-chirurgicala, se plateste pe cod 06 (100%) pe toata perioada internarii, dupa care la externare, pe un alt certificat in continuare, pe acelasi cod de boala, se plateste cu 75%.