Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj in urma divortului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj in urma divortului

Buna ziua.

Sunt casatorita din 2007. Am inaintat actiune de divort acum cateva luni. In privinta partajului nu ma pot intelege cu actualul sot. Intrebarea este urmatoarea: cum se va face partajul apartamentului unde locuim, in conditiile in care el este achizitionat in 2005 pe numele sotului, dar in cadrul creditului ipotecar eu sunt codebitor.

Multumesc anticipat.
bunurile pe care le detine sotul dvs de dinainte de castorie sunt privite ca bunuri proprii si nu vor intra in masa bunurilor comune.dvs veti avea eventual dreptul la o parte din sumele de bani achitate sub forma de rate pe timpul casatoriei.dar va trebui probata aceasta stare de fapt cu acte doveditoare.
Puteti dovedi ca ati participat la plata ratelor? A fi codebitor este o plasa de siguranta a bancii.
Ce inseamna sa am dovada platii ratelor? La obtinerea creditului au fost luate in calcul si veniturile mele, nu sunt girant, sunt codebitor....amandoi suntem parte in contractul de credit....la plata ratelor exista o singura chitanta....ce inseamna mai exact sa pot dovedi ca am participat la plata ratelor?
Si mai vin cu o intrebare: cum se va rezolva in cazul acesta plata creditului, care este unca in desfasurare, si are scadenta in 2020? In condtiile in care eu sunt codebitor, dar apartamentul nu va intra in partaj, fiind bun dobantit inaintea casatoriei.
Vreo idee?