Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... certificat medico_legal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

certificat medico_legal

mama mea a fost lovita de catre un vecin. la medic i s-a scris pe certificat ca necesita 1-2 zile ingrijiri med si ca este in soc post traumatic. ce inseamna asta?
asta inseamna ca fapta vecinului este aceea de loviri si alte violente. puteti sa si contestati certificatul, puteti sa faceti plangere penala impotriva vecinului in care sa va constituiti parte civila si sa solicitati si daune morale afara de daunele materiale.
socul post traumatic-este o forma de exprimare care reda in esenta starea psihica suferita de o persoana supusa unei traume emotionale si nu numai.
fapta savarsita de vecinul mamei dvs este de sorginte penala.actiunea penala se poate pune in miscare doar la plangerea prealabila.impacarea partilor stopeaza actiunea penala.decizia apartine mamaei dvs.de obicei, impacarea partilor presupune o intelegere de ordin pecuniar.
:stunned: soc postraumatic : aveti grija ca o vreme sa nu fie bruscata nici verbal macar sau sa nu aiba vertijii ba chiar sa nu isi piarda cunostinta. ar fi bine sa mergeti la un dr. pshiatru si sa-i spuneti ce a patit sau solicitatii si medicului legist citeva sfaturi medicale si ce anume sa-i prescrie
daca nu are foarte multe zile de ingrijiri ci numai 1-2 mama are sanse sa-l reclame pe agresor sau acestuia nu i se va face nimic?
Sa faca plangere. O amenda tot ii da.