Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie alimentara si venituri realizate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie alimentara si venituri realizate

buna ziua,

poate o persoana care este studenta dar in acelasi timp are si pensie alimentara sa realizeze venuturi? daca da pana la ce suma?

Va multumesc
Puteti beneficia de pensia alimentara pana la terminarea studiilor, dar nu mai tarziu de implinirea varstei de 26 ani.
In cazul in care sunteti angajata, atunci nu mai puteti beneficia de pensia alimentara.
ok, va multumesc pentru raspuns dar dati-mi va rog si o baza legala? o lege unde sa caut?

multumesc
Codul familiei, practica judiciara si doctrina.