avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 289 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie alimentara si venituri realizate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie alimentara si venituri realizate

buna ziua,


poate o persoana care este studenta dar in acelasi timp are si pensie alimentara sa realizeze venuturi? daca da pana la ce suma?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:55, 11 Iunie 2008
Puteti beneficia de pensia alimentara pana la terminarea studiilor, dar nu mai tarziu de implinirea varstei de 26 ani.
In cazul in care sunteti angajata, atunci nu mai puteti beneficia de pensia alimentara.
ok, va multumesc pentru raspuns dar dati-mi va rog si o baza legala? o lege unde sa caut?

multumesc
Codul familiei, practica judiciara si doctrina.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara ralucago ralucago Buna ziua.In urma divortului parintilor mei,am primit o pensie alimentara de la tatal meu.Luna aceasta am facut 18 ani,insa sunt eleva.El imi va plati pensia ... (vezi toată discuția)
Student, cer sfat despre pensie alimentara ferdis ferdis Buna, sunt nou aici si recunosc ca am intrat doar pentru o problema. Sunt student, anul 2, si am o problema. Parintii mei sunt despartiti si tata mi-a ... (vezi toată discuția)
Pensie dupa 18 ani pentru studii la fara frecventa meteorarlg meteorarlg Buna seara. Am si eu o problema. Sotul meu a mai fost casatorit si are un fiu care in mai anul viitor implineste 18 ani. Din toamna acestui an scolar a facut ... (vezi toată discuția)