Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... deschiderea succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

deschiderea succesiunii

tatal meu a decedat acum 3 luni. el are dintr-o casatorie anterioara cu mama mea 2 copii, eu sunt copilul mamei la fel dintr-o casatorie anterioara. Nu am apucat sa deschidem succesiunea dupa tata ca acum a murit si mama. intrebarea este care ar fi pasii se poate deschide succesiunea pentru amandoi o data? Si ce cote ii revin fiecaruia avand in vedere situatia de mai sus. Va multumesc anticipat
Care tata a decedat acum 3 luni? Sotul mamei, sau tatal biologic?
Acum 3 luni a decedat sotul mamei, care este tatal meu vitreg.
cristina1980, utilizator
Eu nu vad sa aveti drept la mostenire la tatal vitreg.
Insa, daca mama l-a mostenit pe sot ( tatal vitreg) veti veni la mostenirea mamei dvs.
Se pot deschide ambele mosteniri.

avocat Claudiu Lascoschi
Categoric nu aveti drept la mostenirea tatalui vitreg. Dar il puteti "mosteni" prin retransmitere (prin jocul a doua mosteniri succesive).
Pa tatal vitreg il mosteneste mama dvs (sotie supravietuitoare, chiar daca a supravituit doar o vreme) Cota ei este de 1/4 din masa succesorala ramasa dupa sotul ei, iar restul de 3/4 mostenesc copii lui (cei 2 din casatoria anetrioara). Apoi dvs. o mosteniti pe mama dvs.
am inteles, dar cheltuielile cum se suporta? banuiesc ca se vor calcula jumate jumate