avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama mea vitregă a decedat cu o lună înaintea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama mea vitregă a decedat cu o lună înaintea tatălui meu. Nu au avut copii împreună, dar ea a avut o soră. Cine poate iniția dezbaterea succesiunii?

Bună ziua, am urmatoarea situatie: Tatal meu a decedat, sotia sa (mama vitrega) a decedat si ea in urma cu o luna înaintea tatalui meu. Cei doi nu au copii impreuna. Eu sunt unicul lui fiu, dintr-o căsătorie anterioară a tatalui meu.
As vrea sa stiu daca sunt beneficiarul tuturor bunurilor lor sau mai au dreptul si alte rude (nepoti). Eu am un fiu, major. Mama mea vitrega nu a avut copii, a avut o sora, ce a avut un baiat ce are la randul lui o fata (aceasta are dreptul la moștenire)?
Cine poate deschide procedura de succesiune, ce acte sunt necesare? Mentionez ca nu au trecut 2 ani de la decesul tatalui meu.
Succesiunea trebuie facuta si pentru tatal si separat pentru mama vitrega?

Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Aprilie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 10:27, 12 Aprilie 2019
Dumneavoastră moșteniți numai cota parte a tatălui. Pe mama vitregă o moștenesc rudele ei.
Nu aveți nici un drept de moștenire asupra bunurilor mamei vitrege.

Succesiunea se face separat pentru fiecare în parte în ordinea în care a murit fiecare.

Tata cu mama vitregă au avut împreună bunuri comune realizate în timpul căsătoriei`?
Ultima modificare: Joi, 11 Aprilie 2019
Dapix, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns. Mama vitrega a murit prima, urmata de tatal meu.
Ca si patrimoniu, este vorba de un singur bun, un apartament si mobila din acesta.
Mergeți la NOTAR și deschideți succesiunea. Prima succesiune o deschideți în numele tatălui după mama vitregă, Apoi deschideți a doua succesiune a dvs după tata.
9 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prima succesiune de dezbătut este aceea a soției tatălui dvs.
Ea avea (teoretic) 1/2 din ap. Deci masa succesorală rămasă de pe urma ei = 1/2 din ap. (și din alte bunuri comune)

Pe ea au moștenit-o:
- tatăl dvs. în calitate de soț supravietuitor cu o cotă de 1/2 din masa succesorală (Aceasta este cota soțului supravietuitor atunci când el vine la moștenire în concurs numai cu colateralii privilegiați ai defunctului)
- și sora defunctei sau nepotul de soră, dacă aceasta nu mai era în viață - cu o cotă de 1/2 din masa succesorală (1/2 din 1/2 = 1/4)

A doua moștenire de dezbătut este aceea a tatălui dvs.
El avea 1/2 din ap. Și a mai moștenit 1/4 (1/2 din 1/2) de la soția sa.
Deci masa succesorală rămasă de pe urma tatălui dvs. = 3/4 din ap

Aici sunteti moștenitor doar dvs.

Deci,. în final - dvs. aveți 3/4 din ap.
Iar 1/4 are sora defunctei (sau nepotul ei de soră, dacă aceasta nu mai e în viață)

Acestea sunt aspectele teoretice ale speței. Între teorie și practica mai intervin ... o grămadă de nuanțe.
Ultima modificare: Vineri, 12 Aprilie 2019
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sora mamei, fără descendenți, a murit cu o săptămână înaintea soțului ei, care are două fete. cum se împarte moștenirea mătușii mele? kalamatianos28 kalamatianos28 Buns ziua, Matusa mea a avut un apartament cumparat inainte de casatorie.S-a casatorit,iar sotul are 2 fete din alta casatorie.Din pacate matusa a murit,iar ... (vezi toată discuția)
Dacă mama mea s-a recăsătorit legal cu un alt bărbat iar ... FabianOnel FabianOnel Dacă mama mea s-a recăsătorit legal cu un alt bărbat iar mama a murit după 6 ani de la căsătorie, eu și fratele meu, avem dreptul la averea lăsată de ... (vezi toată discuția)
Drept de mostenire affahrer71 affahrer71 Buna seara. Rog sa ma lamuriti in legatura cu niste intrebari. Mama mea a murit cu 21 de ani in urma. Tatal meu s-a recasatorit, iar mama vitrega avea o fata ... (vezi toată discuția)