avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită fidejusor executare silita si imobil cu ipoteca
Discuție deschisă în Executare silită

fidejusor executare silita si imobil cu ipoteca

Firma sotului (administrator si alti asociati) a contractat o linie de credit de la banca pentru firma. Desi au executat lucrari la diverse firme, acestea nu au platit cv lucrarilor. Aceste lucrari ar fi acoperit linia de credit. Una din firma intra acum in insolvabilitate. Eu si sotul am semnat ca fidejusori la acest credit. Desi anul trecut banca s-a indreptat asupra firmei, instanta numind deja un executor pentru firma, anul acesta banca s-a indreptat, prin investirea cu titlu executoriu al contractului de fidejusiune, asupra noastra. Noi, in prezent suntem angajati, fiecare, alte bunuri nu avem decat apartamentul. Acesta a fost achizitionat prin credit bancar, la alta banca, cu ipoteca.
Intrebari:
1.Este corect ca banca sa se indrepte asupra noastra, desi procedura executarii firmei nu s-a incheiat?
2. Cat poate sa ne opreasca din salarii, in conditiile in care avem de achitat si rata la apartament?
3. Exista riscul sa pierdem apartamentul, chiar daca exista ipoteca in favoarea bancii de la care am luat credit?
Va multumesc anticipat.

Ultima modificare: Marți, 29 Martie 2011
fil1ram, utilizator
Cel mai recent răspuns: fil1ram , utilizator 11:26, 29 Martie 2011
1. daca ati renuntat la beneficiul diviziunii si discutiunii, da este lega... si as zice si corect
2. 1/3 din venitul net;
3. da
exBrom a scris:

1. daca ati renuntat la beneficiul diviziunii si discutiunii, da este lega... si as zice si corect
2. 1/3 din venitul net;
3. da

Referitor la 1/3 din venitul net, nu se ia in considerare si rata pe care o am de platit la apartament?
Nu, nu are nicio relevanta ce alte obligatii de plata aveti.
exBrom a scris:

Nu, nu are nicio relevanta ce alte obligatii de plata aveti.

Va multumesc .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garantul fidejusor si insolventa florindbro florindbro Poate sa ma ajute cineva in urmatoarea problema: am contractat o linie de credit la o banca pentru firma la care sunt administrator si am garantat imprumutul ... (vezi toată discuția)
Executare silita danutbanut danutbanut Buna ziua, Am facut credit la banca pe firma,la care am girat cu sediul firmei,fiind si fidejusor,ca persoana fizica. Va rog sa-mi spuneti daca ,in caz de ... (vezi toată discuția)
Fidejusor didero didero Buna seara, Eu in calitate de persoana fizica si sotie a unuia dintre asociatii unei firme am semnat pe un contract ca fiind fidejusor.Sotul meu a decedat si ... (vezi toată discuția)