Forum Discuţii juridice Executare silită fidejusor executare silita si imobil cu ipoteca
Discuție deschisă în Executare silită

fidejusor executare silita si imobil cu ipoteca

Firma sotului (administrator si alti asociati) a contractat o linie de credit de la banca pentru firma. Desi au executat lucrari la diverse firme, acestea nu au platit cv lucrarilor. Aceste lucrari ar fi acoperit linia de credit. Una din firma intra acum in insolvabilitate. Eu si sotul am semnat ca fidejusori la acest credit. Desi anul trecut banca s-a indreptat asupra firmei, instanta numind deja un executor pentru firma, anul acesta banca s-a indreptat, prin investirea cu titlu executoriu al contractului de fidejusiune, asupra noastra. Noi, in prezent suntem angajati, fiecare, alte bunuri nu avem decat apartamentul. Acesta a fost achizitionat prin credit bancar, la alta banca, cu ipoteca.
Intrebari:
1.Este corect ca banca sa se indrepte asupra noastra, desi procedura executarii firmei nu s-a incheiat?
2. Cat poate sa ne opreasca din salarii, in conditiile in care avem de achitat si rata la apartament?
3. Exista riscul sa pierdem apartamentul, chiar daca exista ipoteca in favoarea bancii de la care am luat credit?
Va multumesc anticipat.

fil1ram, utilizator
1. daca ati renuntat la beneficiul diviziunii si discutiunii, da este lega... si as zice si corect
2. 1/3 din venitul net;
3. da
exBrom a scris:

1. daca ati renuntat la beneficiul diviziunii si discutiunii, da este lega... si as zice si corect
2. 1/3 din venitul net;
3. da

Referitor la 1/3 din venitul net, nu se ia in considerare si rata pe care o am de platit la apartament?
Nu, nu are nicio relevanta ce alte obligatii de plata aveti.
exBrom a scris:

Nu, nu are nicio relevanta ce alte obligatii de plata aveti.

Va multumesc .