avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NU MAI STIU CE SA FAC, VA ROG, DIN SUFLET, AJUTATI-MA!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NU MAI STIU CE SA FAC, VA ROG, DIN SUFLET, AJUTATI-MA!!

Va rog din suflet sa ma ajutati , am contract pe perioada DETERMINATA pe 2 luni mai am 15 zile pana imi expira ...si nu vreau sa ma mai duc deloc pt ca fiecare zi a mea petrecuta la locul de munca esre un CALVAR , am dus demisia dar se pare ca nu vor sa mi-o accepte , daca de maine nu ma mai duc deloc deloc...mi se poate intampla ceva ? ce pot sa imi faca ? mentionez ca nu am gestiune..nu am semnat pt nimic..adica nu am luat nimic aupra mea ..va rog mult nu neglijati of-ul meu si ajutati-ma cu cateva ideei si sfaturi . va multumesc din suflet !


Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:27, 30 Martie 2011
Cititi cu atentie contractul ,vedeti daca necesita preaviz. va dati demisia si gata .
daca refuza sa va primeasca demisia expediati-o cu posta si pastrati confirmarea de primire. stati in preaviz 15 zile dupa care angajatorul este obligat sa va faca incetarea contractului de munca conform art.79. daca e cu alt articol contestati decizia.
Da scrie de preaviz , in caz ca nu ma mai duc in perioada de preaviz ce pot patii? acum stiu ca vor sa plec si imi vor face viata un chin... ma pot da in judecata cu ceva sa imi ceara ceva prejudicii de ori natura ? va multumesc din suflet pt ajutor...
Angajatoarul poate sa-si dea salariatul in judecata daca a suferit prejudicii ca urmare a nerespectarii preavizului.
Ultima modificare: Marți, 29 Martie 2011
aianaa, utilizator
CristiVL a scris:

Va rog din suflet sa ma ajutati , am contract pe perioada DETERMINATA pe 2 luni mai am 15 zile pana imi expira ...si nu vreau sa ma mai duc deloc pt ca fiecare zi a mea petrecuta la locul de munca esre un CALVAR , am dus demisia dar se pare ca nu vor sa mi-o accepte , daca de maine nu ma mai duc deloc deloc...mi se poate intampla ceva ? ce pot sa imi faca ? mentionez ca nu am gestiune..nu am semnat pt nimic..adica nu am luat nimic aupra mea ..va rog mult nu neglijati of-ul meu si ajutati-ma cu cateva ideei si sfaturi . va multumesc din suflet !



1. Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

2. Preavizul operează în virtutea legii, chiar dacă nu a fost menţionat de salariat în demisia sa.

Alte discuții în legătură

Demisia la zi raducrisa raducrisa Daca mi-am dat demisia la zi fara sa tin cont de perioada de preaviz si directorul nu isi pune nici o rezolutie pe ea, eu ce trebuie sa fac? Inceteaza ... (vezi toată discuția)
Demisie fara respectarea preavizului ioana5050 ioana5050 Buna seara! Sunt angajata la un magazin de haine. Lucrez acolo de o luna un pic, am contract pe 3 luni si totodata am stipulat ca trebuie sa respect termenul ... (vezi toată discuția)
Demisie! ajutor urgent va rog:((( kakadu kakadu Buna ziua! Lucrez la o firma in orasul meu..de 8 luni cu contract de munca. am depus un cv in alt oras in Timisoara si am fost sunat.sa ma duc la munca ... (vezi toată discuția)